Lokality
LOKALITY, VÝZNAMNÉ SVÝMI DRUHY FLÓRY A FAUNY
Významné lokality budeme postupně doplňovat, některé se částečně budou shodovat s lokalitami uvedenými na stránkách "Rychlebské hory - příroda" v sekci "Ochrana přírody", jiné, které nejsou uvedeny v chráněných územích nebo jako přírodní zajímavosti zde budou zmíněny také. Zde se však dozvíte o jejich významu, tedy lokality s pestrou, mnohdy vzácnou flórou a faunou.
Lokality najdete na podstránkách "LBC Tomíkovice", "Biocentrum Střední díly", "Biocentrum Bílý Potok", "Biocentrum Horní Hoštice", "Zaječí vrch a vodní plochy", "Louky nad Bílou Vodou" a jiné, které budeme postupně doplňovat.
Lokality zde uvedené jsou popsány v širším okolí Javorníku, některé z katastrů jiných obcí, které stojí za zmínku, a to pro celkový obraz krajiny, kterou je důležité chránit.
Dále na této stránce je uveden seznam chráněných oblastí.
Proč je ochrana zdejší přírody tak důležitá?
Geologická a geografická pestrost vytváří dobré, ale i různé podmínky pro flóru i faunu. Je známo, že v Rychlebských horách a blízkém okolí se vyskytuje asi jedna třetina chráněných nebo vzácných druhů flóry a fauny z celé ČR, a Rychlebské hory tak slouží jako banka pro život. Je proto potřeba chránit zdejší přírodu, ze které se tyto druhy postupně rozšiřují na nová revitalizovaná území a do oblastí se zlepšujícími se přírodními podmínkami.
Seznam chráněných oblastí:
Seznam chráněných oblastí:
V Rychlebských horách najdeme poměrně mnoho významných či chráněných lokalit a území, a to z rozličných důvodů, jako například EVL (evropsky významná lokalita), PP (přírodní památka), PR (přírodní rezervace), NPP (národní přírodní památka) a EPP (evropská přírodní památka). Podle dalšího popisu a zájmu si můžete vybrat:
EVL - Rychlebské hory - Račí údolí - (nezaměňovat s PR Račí údolí). Tato lokalita se rozkládá na území obcí Javorník-město, Travná u Javorníka, Uhelná, Uhelná - Nové Vilémovice a Zálesí u Javorníka. Rozlohu má celkem 1 192 ha. Význam území spočívá v zachovalosti unikátních lesních porostů, často pralesovitého charakteru. K nejcennějším porostům patří suťové lesy a acidofilní bučiny na nejstrmějších svazích v údolích Račího a Javornického potoka. Část z nich je chráněna v rámci PR Račí údolí. Z fytogeografického hlediska je cenný zdejší výskyt acidofilních borů. Pro tyto bory je typická jejich vazba na východní a jižní svahy se skalními výchozy a přítomnost dubu zimního a břízy bělokoré.
PR - Račí údolí - Úzké údolí s četnými skalními výchozy, z nichž nejznámější jsou Čertovy kazatelny s vyhlídkou. Lesní porost na prudkých svazích má místy pralesovitý charakter, zastoupeny jsou bučiny, dubové bučiny s borovicí a lipové javořiny. Zaujímá celkem 62 ha.
PP - Skalka pod Kaní horou - Žulový skalní blok na katastru Žulová, vysoký cca 4,5 metrů a dlouhý 8 metrů. Skála je zvětralá a rozpukaná do pravidelných vodorovných lavic.
NPP - Venušiny misky - Venušiny misky u obce Velká Kraš, jsou rozmanité skalní tvary, které vznikly erozí a odnosem žuly. Najdete zde skalní mísy, výklenky, sedadla či křesla. Největší mísa měří cca 150 krát 150 cm a hluboká je 106 cm.
PR -Vidnavské mokřiny - Mokřadní louky. Původně rozsáhlý mokřad se vlivem meliorací a zarůstáním zmenšuje. Na nejcennějších místech rostou chráněné druhy jako masožravka rosnatka okrouhlolistá, tolije bahenní nebo orchideje prstnatec bahenní a kruštík bahenní. Mokřiny jsou hnízdištěm celé řady ptáků, včetně zvláště chráněného bramborníčka hnědého, chřástala vodního, motáka pochopa a dalších. Domov zde mají i ohrožení obojživelníci, mimo jiné skokan zelený a skřehotavý, rosnička zelená, z plazů ještěrka živorodá, užovka obojková.
EVL - Stará Červená Voda - lesní komplex, památný strom LÍPA VELKOLISTÁ a Sedm skal.
NPP - Borový - mezotvary i mikrotvary zvětrávání žuly v Českém masivu se nachází u obce Žulová. Zdejší neobvyklé přírodní útvary jsou příčinou rozpadu žuly. Borový vrch je tvořen biotickým granodioritem a světlou slezskou žulou. Jde o soustavu nízkých skal a skalek.
EVL - Lánský luh - dubohabřinový les na katastrálním území Skorošic
EPP - Černá Voda - půdní prostor kulturního domu, Jedná se o největší známou kolonii netopýra brvitého v Olomouckém kraji a pravděpodobně i v České republice.
PP - Píšťala - katastr Černá Voda. Rozpukaný žulový skalní blok vysoký cca 10 metrů. Zvětráváním a odlučností žuly vznikly na skále drobné i větší tvary.
PP - Vodopády Stříbrného potoka - geomorfologické útvary vzniklé v kaňonovité soutěsce na měkkém podloží, které je tvořeno krystalickými břidlicemi. Nejčastěji zde narazíme na skalní prahy, vodopády a kaskády s evorzními i erozními jevy.
NPP - Na Špičáku - skalní hřbet s krasovými jevy jak podzemními, tak povrchovými. Na vápencovém podloží rostou teplomilné druhy rostlin, ojedinělé ve zdejší oblasti (roste zde například jalovec obecný). Významný je i hojnější výskyt tisu červeného. V jeskyni zimují netopýři vrápenec malý, netopýr velký a netopýr černý.
EPP - Písečná - mokřad a tůňky, ve kterých žijí a rozmnožují se chráněné druhy obojživelníků - mlok skvrnitý, rosnička zelená, čolek obecný a čolek horský a především kuňka žlutobřichá.
EVL - Rychlebské hory - Sokolský hřbet - katastrální území Černá Voda, Česká Ves, Dolní Lipová, Horní Lipová, Horní Skorošice, Jeseník, Nová Červená Voda, Petříkov u Branné, Písečná u Jeseníka, Supíkovice, Vápenná, Velké Vrbno. Rozloha 8 046 ha. Předmětem ochrany jsou: Vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně, extenzivní sečené louky nížin až podhůří, aktivní vrchoviště, vegetace vápnitých skalnatých svahů, vegetace silikátových skalnatých svahů, jeskyně nepřístupné veřejnosti, bučiny a lesy svazu na svazích, sutích a v roklích, smíšené jasanovo-olšové lužní lesy, acidofilní smrčiny, netopýr velký a vrápenec malý.
NPP - Jeskyně Na Pomezí - chráněné území zahrnuje jeskyni Na Pomezí a okolní zalesněný svah. V něm se nachází několik menších nepřístupných jeskyní (Liščí, Netopýří, Rasovna a další). Krasové jevy můžete vidět i bez vstupu do podzemí, na povrchu se vytvořily závrty, škrapy i ponory. V jeskyních zimuje 11 druhů letounů, například vrápenec malý a netopýr velký.
PP - Rašeliniště na Smrku - vrchovištní rašeliniště se zbytky podmáčených horských smrčin.
EVL - Lipová lázně - na půdě mateřské školy žije jedna z pěti nejvýznamnějších letních kolonií vrápence malého v ČR.
PR - Stráž Skalka - rezervace vyhlášená v roce 2013 zahrnuje louky s chráněnými a ohroženými druhy rostlin. Rostou zde mimo jiné orchideje (především prstnatec bezový). V části zvané Skalka se nachází vápencové skalky.
a mnoho dalších, případně i ty, které jsou v těsném sousedství Rychlebských hor.