Odpady

ODPADY

Pro nakládání s odpady platí, že je lépe vzniku odpadů předcházet než řešit, co s nimi. Toto lze mít na paměti už při nakupování:

1. Nejlépe ochráněné zboží není vždy to, co je zabaleno v mnoha obalech.

2. Používejte vlastní tašku, noste s sebou sáčky z předcházejících nákupů, preferujte velká balení. Doplňujte z velkého balení do dlouhodobě používaného obalu.

4. Preferujte vratné obaly, recyklované a recyklovatelné materiály a obaly. Vyhněte se obalům složeným z více druhů materiálů.

5. Snažte se vyhýbat obalům z hliníku. Jeho výroba je příliš energeticky náročná.

6. Stop věcem na jedno použití (nádobí rychlého občerstvení apod.).

7. Nekupujte balenou vodu.

8. Při výběru ovoce a zeleniny preferujte nebalené zboží. Věci, které nepotřebujeme, mohou ještě posloužit někomu dalšímu (např., hračky v dětském domově, oblečení potřebným, knihy v antikvariátu atd.).

Kovový odpad lze odevzdat ve sběrnách surovin, sklo, plasty, papír, případně v některých městech také nápojové krabice do barevných kontejnerů, čímž bude umožněna jejich recyklace.

Problematiku odpadů řeší zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, obce mohou obecně závaznou vyhláškou stanovit systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území. Informujte se proto na svém obecním či městském úřadě, jak je s odpadem nakládáno u vás. Na stejný úřad se obracejte s návrhy, považujete-li možnosti pro třídění odpadu ve vaší obci za nedostatečné.

Co z odpadu lze vytřídit a kam vytříděný odpad ukládat?

Způsoby třídění odpadu se obec od obce liší, jde o to, jakou službu si obec od svozové firmy objedná. Není třeba vymývat obaly do sběru čistou vodou, stačí voda po umývání nádobí. Obaly nemusí být dokonale čisté, nesmí v nich však zůstat zbytek obsahu. Šetřete vodou, ale zároveň berte ohled na pracovníky roztřiďovacích linek, kteří vámi odevzdané papírové a plastové obaly dotřiďují na jednotlivé druhy podle přání zpracovatelských firem, sklo bílé a barevné zálohované láhve je možno vracet u všech prodejců, kteří nápoje v tomto typu obalu nabízí.

Podle nařízení vlády č. 111/2002 Sb., kterým se stanoví výše zálohy pro vybrané druhy vratných zálohovaných obalů, je povinná minimální výše zálohy 3,- Kč stanovena pro následující standardizované typy vratných lahví:

Láhev na víno 1l (výška 28 cm, průměr 7,8 cm)

Láhev na minerální vodu 0,7 l výška 28 cm, průměr 7,8 cm)

Láhev na limonádu a sodovou vodu 0,33 1 (výška 21,5, průměr 6,3 cm)

Láhev na ovocný sirup (výška 21,5 cm, průměr 6,3 cm)

Pivní láhev 0,5l (NRW) (výška 26 cm, průměr 6,7 cm)

Pivní láhev 0,5 l (ALE) (výška 23,3 cm, průměr 6,2 cm)

Vratné jsou i skleněné lahve dalších výrobců (např. ZON, MERITO)

Prodejny s prodejní plochou nad 200 m2 musí, pokud prodávají nápoje, prodávat stejný typ nápoje i ve vratné lahvi, pokud je dostupný na trhu.

Menší kusy skla nebo nevratné skleněné obaly

Sběr skla je zaveden ve všech obcích Olomouckého kraje. Tento odpad lze odložit do zelených kontejnerů či zvonů. V několika obcích kraje je sběr skla organizován do speciálních pytlů dodaných domácnostem. V některých obcích je sběr skla rozdělen na bílé a barevné.

Pronájem sběrných kontejnerů a svoz skla zajišťuje svozová firma. Do sběru skla nepatří keramika, porcelán, zrcadla, autosklo, drátěné sklo.

Velké kusy skla

Odevzdat je můžete ve sběrných dvorech či při mobilním svozu velkoobjemového odpadu organizovaného obcí (na jeho organizaci a termín se informujte na příslušném obecním či městském úřadě).

Papír

Sběr papíru je zaveden v 90 % obcí Olomouckého kraje. Papírový odpad odkládejte do kontejnerů či zvonů modré barvy. V některých obcích je sběr papíru organizován do pytlů dodaných domácnostem. Pytle je nutno vystavit k odvozu v den oznámen, obecním úřadem. Pokud ve vaší obci kontejner na papír není, funguje sběr papíru pravděpodobně prostřednictvím základní školy nebo soukromé sběrny.

Do sběru papíru nepatří papír mastný či jinak znečištěný, papír pauzovací, voskovaný či potažený plastem. Papír je také možno kompostovat.

Plasty

PET-láhve (nejlépe sešlápnuté), plastové sáčky a nákupní tašky, fólie a čisté kelímky od jogurtů a da]ších potravin ukládejte do žlutých kontejnerů rozmístěných na ulici. V některých obcích do kontejnerů zatím nepatří polystyren, aktuálně se informujte na vašem obecním či městském úřadě. Větší kusy polystyrenu, linolea a výrobky z PVC (novodur), gumu a molitan odevzdejte ve sběrných dvorech či při mobilním sběru velkoobjemového odpadu. Nápojové krabice (od mléka, džusů). Sběr nápojových krabic je zaveden v Olomouci a patnácti okolních obcích, v Šumperku, v Lipníku nad Bečvou do červených popelnic a v Hranicích do zvonů. Sběr spolu s plasty do kontejnerů na plasty je zaveden na Jesenicku, Uničovsku a Šternbersku. Na Zábřežsku se nápojové krabice sbírají spolu s papírem do modrých zvonů či kontejnerů. Ukládejte prázdné (nejlépe vymyté) a složené.

Biologicky rozložitelné odpady (bio odpady).

Jde o zelené odpady ze zahrádek a z kuchyně (zbytky zeleniny, čaj, káva apod.). Při jejich rozkladu na skládkách vzniká metan - plyn podporující změny klimatu.

Pokud máte zahrádku; kompostujte. Návod jak kompostovat najdete v zahrádkářské literatuře nebo se obraťte na Ekoporadnu Hnutí DUHA Olomouc. Mnohé obce organizují sezónní svoz bioodpadů na jaře a na podzim. Využijte jej pro odvoz chorobou napadeného ovoce apod. V některých obcích můžete bioodpad ze zahrad odevzdat na sběrovém dvoře.

Kovy

Kovy lze odevzdat ve výkupnách sběrných surovin či sběrových dvorech. Hliníkové folie lze odevzdat také v Ekoporadně Hnutí DUHA Olomouc, Dolní náměstí 38, Olomouc, tel.: 585 Z28 584.

Nebezpečné složky odpadu z domácností (drobný, nebezpečný; odpad) Do skupiny nebezpečných odpadů patří baterie všeho druhu, oleje, barvy, ředidla, plechovky od barev, zářivky, výbojky, kyseliny, zásady, znečištěné hadry, pesticidy, léky, lepidla, fotochemikálie aj. a jejich obaly.

Každá obec je povinna za1istit sběr nebezpečných odpadů buď formou sběrného dvora, nebo mobilním sběrem; a to alespoň jednou ročně,

U některých nebezpečných odpadů také platí povinnost zpětného odběru u prodejce, např. baterie, zářivky, výbojky, ledničky.

Staré léky

Kromě sběrových dvorů odeberou prošlé léky i ve všech lékárnách. Do lékárny můžete přinést i samotné znečistěné obaly od léků.

Staré autobaterie lze odevzdat ve sběrových dvorech.

Staré autobaterie zdarma odveze firma: LUKE elektric, č. p. 1072, 735 71 Dětmarovice, tel.: 596 550 005, www.luke.cz {autoservisy zdarma likvidují jen baterie a oleje, u kterých prováděly výměnu.

Pneumatiky

Pneumatiky podle zákona č.I85/2001 Sb., o odpadech spadají do kategorie věcí, které po dosloužení patři mezi odpady s povinností tzv. zpětného odběru. Odevzdat je můžete ve:

- sběrovém dvoře

- sběrovém místě určeném výrobcem či dovozcem daného výrobku, podrobné informace vám sdělí v prodejně tohoto zboží.

Elektroodpad

Televizory a monitory počítačů, počítače, tiskárny, kopírky, rádia, elektromotory, součástky elektrospotřebičů apod., od vás odeberou ve sběrných dvorech.

Podle zákona o odpadech v případě, že si kupujete např. novou chladničku nebo sporák, má prodávající povinnost od Vás bezplatně převzít starou chladničku či sporák (elektroodpad).

Co s objemným odpadem?

Objemný odpad je takový, který se nevejde do popelnice. Příkladem mohou být lednice, sporáky, koberce, nábytek a jeho části, tabulové sklo, zrcadla, obrazovky, televizory, monitory, různé přístroje, zařízení apod. Objemný odpad se nesmí odkládat k nádobám určeným pro běžný komunální odpad. Pro odkládání využijte:

- Sběrné dvory

- Mobilní sběr - aktuální informace o termínech mobilního sběru poskytne obecní úřad.

- Velkoobjemový kontejner si můžete objednat u svozové firmy. Tato služba je zpoplatněna.

Firmy, která se zabývají tříděním domovního odpadu, sváží obsah barevných kontejnerů - papír plasty, sklo, příp. nápojové kartony.

Technické služby Jeseník, a.s. - Jesenicko

Co dělat s autovrakem?

Každý, kdo se zbavuje autovraku, je povinen autovrak předat pouze osobám, které jsou provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracováni, využívání nebo odstraňování autovraků.

Nejbližší autovrakoviště naleznete na internetové adrese

www.kr_olomouclcy.cz v sekci životní prostředí a zemědělství, podsekci odpadové hospodářství.

Kam se starším šatstvem, obuví, hračkami, knihami, nádobím a jinými věcmi pro domácnost?

Staré knihy, které již nechcete skladovat v knihovně, neodevzdávejte do sběru, ale předejte je nejbližšímu antikvariátu (většinou v každém větším městě), případně do některé knihobudky, mohou se z nich tak těšit další lidé. Staré hračky lze darovat např. dětskému domovu, nádobí azylovým domům atd. Nepotřebné šatstvo, které však může ještě někdo další upotřebit, můžete odevzdat na specializovaných místech.

Jeseník

- BOETHEIA SKP Azylový dům pro matky s dětmi, Seifertova 689, Jeseník, tel.: 584 411 684

- Farní katolický úřad Jeseník tel.: 584 413 606

Adresy sběrových dvorů:

Javorník - Město Javorník - Sběrný dvůr, Havlíčkova ulice

Jeseník - Technické služby Jeseník, a.s., Otokara Březiny 168, Jeseník

Vápenná - Obec Vápenná, Vápenná (sběrny dvůr)

Vidnava - Obec Vidnava, Mírové náměstí 80, Vidnava


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky