Ochrana ovzduší

OCHRANA OVZDUŠÍ

Ovzduší podléhá ochraně, která je zakotvena především v zákoně o ochraně ovzduší (zák. č. 86/2002 Sb.).

Vypaluje někdo trávu?

Vypalováni trávy je podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně zakázáno (pod pokutou do 25 000 Kč pro fyzické osoby a do 500 000 Kč pro právnické osoby a podnikající či fyzické osoby). Volejte:

- Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, tel.: 150

- Městskou či obecní policii, tel.: 156

Pálí na svém pozemku někdo odpad (plasty apod.)?

- Volejte městskou či obecní policii, tel.: 156

Zdá se vám, že nějaký komín kouří nadměrně?

Pokud jde o rodinný dům, byt, stavbu pro individuální rekreaci nebo pro podnikatelskou činnost (pravděpodobně tzv. malý stacionární zdroj), volejte:

  • odbor životního prostředí příslušného obecního či městského Úřadu či přímo starostu obce - městskou či obecní policii, tel.: 156

V ostatních případech (jde-li o střední, velký nebo zvláště velký zdroj) volejte - českou inspekci životního prostředí, Tovární 41, Olomouc, oddělení ochrany ovzduší, tel.: 585 206 410

Cítíte únik škodlivé látky (chlóru, čpavku, sirovodíku aj.)?

Volejte:

- okamžitě Hasičský záchranný sbor, tel.: 150

- městskou či obecní policii, tel.: 156

- českou inspekci životního prostředí, Tovární 41, Olomouc, oddělení ochrany ovzduší, tel.: 585 206 410

- odbor Životního prostředí příslušného obecního Či městského Úřadu

Kde získat informace o zdrojích znečištění?

Zdroje emitující do ovzduší znečišťující látky jsou celostátně sledovány v rámci tzv. Registru emisí a zdrojů znečišťování ovzduší (REZZO). Kontaktujte:

- Český hydrometeorologický ústav, Ing. Pavel Machálek, tel 244 O32 429, e-mail: machalek@chmi.cz

Informace o velkých zdrojích znečišťování lze najít také na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu na adrese https://www. chmi.cz/uoco/emise.html v sekci Velké zdroje znečišťování.

Jaký je aktuální stav znečištění ovzduší?

Čistotu ovzduší monitoruje v síti svých měřících stanic např. Český hydrometeorologický ústav, jehož nejbližší pobočka sídlí v Ostravě. Pokud vás tedy čistota ovzduší v místě všeho bydliště nebo v jeho blízkosti zajímá, volejte na tel. 596 900 259. Informace o znečištění ovzduší lze nalézt i na internetu:

https://www.chmi.cz/poboc/OS/ostrava.htm1

Co je přízemní ozón? Je škodlivý?

Přízemní ozón vzniká v povrchové vrstvě nad zemí působením zplodin z výfuků automobilů. Přízemní ozón jako velmi reaktivní prvek působí na všechny složky ekosystému - poškozuje kovové, betonové i kamenné části staveb, negativně působí na organismy včetně člověka. Ozón se měří několika metodami založenými nejčastěji na fyzikálně-chemickém principu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky